Heltermaa Käsitöömaja pere elab ja toimetab Pähkli talus, kus valmistatakse Hiiumaa käsitöölimonaade.
Pähkli talu on väike leedri – ja mündi kasvatamise ja toote väärindamisega tegelev talu.
Toodete hulgast leiab naturaalseid käsitöölimonaade, leedriõie- ja marjasiirupit, teesegusid, marmelaade.
Leeder on täitsa omamoodi maitsega, mõnusalt lilleline. Leedriõitest valminud küllusliku maitsega joogid on kokku sobitatud hiiumaiste saadustega nagu rabarber, vaarikas, angervaks jne.
Naturaalsed käsitöölimonaadid on valmistatud ehtsatest marjadest ja viljadest, kergelt gaseeritud ning mõõduka suhkrusisaldusega.LUGU

Kuidas sai leedri toodete ja käsitööjookide valmistamine alguse?

Põhjus 1

Alguse sai kõik meie naabrinaistest Kristiinast ja Virvest.

Kui meie oma perega Hiiumaale kolisime, siis läksime naabritega tutvust tegema. Lahkelt pakuti meile imetabast jooki, leedriõie jooki. Sellest hetkest alates on meie jaoks leedriõite lilleline ja imeline lõhn ja ilu ja maitse üks tõelise suve oluline osa.

Põhjus 2

Nimelt võtsime omale mitmed aastad tagasi lemmikloomadeks alpakad! Oi, neist palju rõõmu! Lisaks nunnule olemisele, pehmele villale, sõid nad ära kõik lilled ja söövad ka ära kogu õuemuru. Seega ei ole enam muru niita vaja ja pererahvas võitis sellega lisaaega, mis oli väga hinnaline! Lisaks tekkis kõrvalproduktina kaka ehk looduslik väetis. Algul oli rõõmu palju, seda sai panna õunapuude alla, siia ja sinna. Aga seda hakkas üle jääma. Ja siis tuli mõelda, et midagi peaks kasvatama hakkama. Midagi, mida alpakad nahka ei pane...

Aga, mida?? Valituks osutusid leedripõõsad. Sest neid alpakad süüa ei taha, maitsevad liiga vängelt .). Hiljem panime veel leedripõõsaste ümber kasvama erinevad mündi sordid, sest mis seda põõsaalust mullamaad niisama ikka hoida, las kasvab seal ka midagi vajalikku. Ja nii saigi. Rajasime omale tänu alpakadele mahe leedri- ja mündi istanduse.

No ja siis hakkasidki toodetest valmima

100% Hiiumaa toorainest valmistatud käsitöölimonaadid!


Ajalugu Hiiumaa limonaadist näitab, et siin on seda toodetud juba ammu, ammu.


LEEDER – (Sambucus L.) on kuslapuuliste sugukonda kuuluv taime perekond.

Hiiumaa Suuremõisa lossi taime järeltulijatest oleme võtnud seemned ja kasvatanud taimed ja rajanud oma talu maadele leedri istanduse. Mille väge ja võimu me nüüd hoole ja armastusega pudelitesse ja purkidesse paneme.

Sort “Korsor” ja Hiiu-Suuremõisa mõisniku poolt lossiaeda istutatud taimede järeltulijad “Nigra”.

Leedripuu on tuntud nii ilupõõsana kui ravimarjade kasvatajana.

Must leeder on Euroopas juba aastatuhandeid üks tähtsamaid ravimtaimi, mille kõiki osasid kasutati paljude tõbede ravimiseks. Leedripõõsas maja ees kaitses nõidade ja kurjade vaimude, samuti pikse ja tule eest. Eestisse jõudis must leeder munkade ja mõisnike abiga ja on oma külmaõrnuse tõttu levinud peamiselt saartel.

Mis ajast Hiiu-Suuremõisas must leeder kasvanud on, pole teada, kuid arvatavasti juba Rootsi ajast (1624), sest taim oli Rootsiski levinud juba keskajal.

Hiiu-Suuremõisas kasvab ta lossi taga ning on seda kindlasti läbi aegade hästi hoidnud!